O pevnosti Königstein a životě za jejími nedobytnými zdmi se dozvíte mnohé prostřednictvím nevšedním způsobem zpracovaných zajímavých expozic. Když na začátku prohlídky projdete Velitelskou branou, začnete tušit, že rozloha a mohutnost pevnosti je daleko větší, než jste si při pohledu zvenčí dokázali vůbec představit. Zastavíte se u pokladny, kde kromě vstupenky získáte za poplatek mapu a českého průvodce v digitální podobě a můžete vyrazit za poznáním. Každý z objektů je číselně označen a po zmáčknutí odpovídající číslice se dozvíte potřebné a zajímavé informace. Zajímavých zastavení je více než šest desítek.
Studniční dům
Studna v pevnosti je svými 152,5 m nejhlubší v Sasku. Expozice ve Studničním domě vás seznámí s dokumentací týkající se historie studny a získávání vody. K vidění jsou pohyblivé modely zařízení na čerpání vody, spatřit můžete například šlapací kolo, žentour či parní stroj. V době od dubna do října, o zimních prázdninách a o adventních víkendech se konají ukázky čerpání studniční vody za pomoci restaurovaného elektromotoru z roku 1912.
Magdalenin hrad (sklad proviantu)
Magdalenin hrad sloužíval jako sklad proviantu. Mezi několika expozicemi vyniká Sudový sklep, v jehož prostorách stával v letech 1725 – 1818 obrovský vinný sud Augusta Velikého, o objemu neuvěřitelných více než 238 tisíc litrů. Z havarijních důvodů musel být v roce 1818 odstraněn a dnes jej připomíná umělecká instalace sestávající ze skla a oceli, představující moderní pojetí rekonstrukce původního vinného sudu. V prvním podlaží hradu je umístěna stálá expozice miniatury Königsteinu a zajímavých modelů výstavby pevnosti a válečných událostí. Druhé patro je vyhrazeno speciálním výstavám.
Stará zbojnice
Stará zbrojnice se rozprostírá v budově pod krásnou stropní klenbou. Zdejší expozice vás provede dějinami saského zbrojnictví a prozradí hodně o funkci zbrojnice v době, kdy sloužila k uskladnění výzbroje, výstroje a trofejí. Mezi dobovými exponáty uvidíte mohutná děla a dělové koule, rozsáhlý zbrojní arzenál, válečné vozy a prosklené vitríny vám předvedou výstroj a řadu různých vojenských předmětů.
Hrad Jana Jiřího
Pevnost Königstein nesloužila jen jako bezpečné místo v době válek, ale prostory hradu Jana Jiřího plnily také úlohu státního vězení. Seznámíte se tu s dokumentací stavební historie i s historií vězení, které bylo do roku 1922 nejobávanějším v celém Sasku. Expozice mapuje osudy některých jeho obyvatel a nahlédnout můžete i do neutěšeného prostředí vězeňské cely z 18. století, jejíž věrohodnost dokreslují figuríny v dobovém ošacení.
Klenotnice
Klenotnice na Königsteinu je nenápadná budova, která rozhodně nebudí dojem, že bývala bezpečným úkrytem státního pokladu, avšak přesně tak tomu bylo. Expozice vás provede její historií a představí vám ji z pohledu trezoru saské státní správy. Možná i váš pohled bude přitahovat soudek plný „zlaťáků“, jenž napovídá, jak cenný obsah klenotnice ukrývala.
Zahrada u klenotnice
V blízkosti klenotnice se rozkládá užitná zahrada, jejíž výpěstky sloužily pro potřeby vojáků a jejich rodin. Nahlédněte přes plaňkový plot a seznamte se s produkty potřebnými pro samozásobení obyvatel pevnosti. Zahrada je průřezem plodů a rostlin, které zde tehdy byly pěstovány.
Velitelova zahrada
Opakem užitné zahrady je okrasná Velitelova zahrada, která sloužívala výhradně velitelům pevnosti a jejich rodinám. Po rekonstrukci nese podobu, jakou mívala zhruba před sto lety.
Posádkový kostel
Původně romantická hradní kaple se proměnila v roce 1676 v první posádkový kostel Saska. Výrazným prvkem interiéru laděného do světle modré barvy je kazatelna s krásně zdobeným baldachýnem. Kaple prošla rozsáhlou rekonstrukcí, po které byla v roce 2000 znovu vysvěcena.
Velitelský hřebčín
Hřebčín pochází z roku 1828 a kromě velitelových koní zde byli ustájeni také tažní koně dělostřelectva. Prostory stájí jsou upravené do podoby, jakou měly kolem roku 1900. Koně tehdy většinou stávali v jednotlivých stáních, tak zvaných štontech, kde je od sebe dělívaly štrajcpány, neboli břevna opatřená řetízky pro zavěšení na zeď a na stájové sloupky.
Mohlo by Vás také zajímat:
Licence fotografií: 3.0 Unported || Domů | Kontakt | Mapa stránek | Tipy na ubytování v nejžádanějších oblastech České republiky